Działki

Łatwa w obsłudze ochrona terenu

Na naszym serwerze każdy gracz może posiadać działkę, a nawet kilka, w zależności od poziomu serwerowego. Działki można kupić na spawnie, w NPC Shopie:

Znajdziesz tam dwa rodzaje działek – mniejszą o promieniu 32 bloków, oraz większą o promieniu 64 bloków:

Warto zaznaczyć, że jest to promień – do którego nie liczy się sam blok działki – a nie średnica. Działka o promieniu 64 bloków ma zatem szerokość 64+1+64 = 129 bloków i tworzy powierzchnię 129×129 bloków. Poza dwoma wariantami dostępnymi w sklepie, dostępne są również inne warianty. Jedną z nich (działka o promieniu 16 bloków), otrzymasz z questa. Istnieją również działki serwerowe, zarządzane przez administratorów.

Blok działki jest niezniszczalny. Nie musisz się martwić, że jeśli ktoś go odkryje, mógłby zniszczyć Twoją działkę. Znajdź idealne miejsce na swoje konstrukcje, a następnie po prostu postaw go w samym centrum terenu, który chcesz posiadać na własność. Jedynym ograniczeniem jest to, że działka nie może nachodzić na inną działkę.

Przydatne komendy

Warto zapamiętać kilka komend związanych z działkami. Można je wykonywać stojąc na działce, którą chcemy zmodyfikować. Są to:

 • /ps add nick_gracza
  Dodaje gracza o wskazanym nicku do działki jako jego członka.
 • /ps remove nick_gracza
  Usuwa gracza o wskazanym nicku z działki.
 • /ps unclaim
  Usuwa działkę, zwracając kamień protekcyjny do ekwipunku.
 • /ps flag
  Wyświetla na czacie tekstowe menu zarządzania działką. Klikając Allow (pozwól) lub Deny (zabroń) przy odpowiednich pozycjach, można na przykład włączyć lub wyłączyć PvP czy eksplozje creeperów. Klikając Edit (zmień) można natomiast ustawić bądź usunąć przywitanie czy też pożegnanie, zarówno na środku ekranu (title), jak i na dole (action).